چرا هر توسعه‌دهنده‌ای باید ساختارها و الگوریتم‌های داده را بیاموزد؟

توسعه دهندگان نرم افزار به عنوان قهرمانان ناشناخته ای در نظر گرفته می شوند که برنامه های نرم افزاری را طراحی، اجرا، استقرار و مدیریت می کنند. این در واقع یک گزینه شغلی پرسود است که نوید حقوق های فوق العاده بالا، رشد شغلی شگفت انگیز و فرصت های جهانی را می دهد. همانطور که در نظرسنجی توسعه نرم افزار شاهد شگفت انگیز خواهد بود نرخ رشد 19 درصد که به مراتب بیشتر از میانگین است.

چرا-هر-برنامه‌نویس-باید-ساختارها-و-الگوریتم‌های داده‌ها را یاد بگیرد

داشتن دانش مناسب از ساختار داده و الگوریتم ها هویت خوبی را برای یک توسعه دهنده نرم افزار ایجاد می کند. دلیل اصلی این امر این است که توانایی حل مشکل توسعه دهندگان را تا حد زیادی بهبود می بخشد. بنابراین غول های فناوری دوست دارند گوگل، متا، ادوبی، آمازون، نتفلیکس، و غیره، توسعه دهندگان نرم افزاری را با دانش عمیق در مورد ساختار داده و الگوریتم ها استخدام کنید، زیرا آنها توانایی بیشتری در تصمیم گیری صحیح در هنگام حل مسئله دارند.

در این وبلاگ به این سوال پاسخ خواهیم داد چرا هر توسعه‌دهنده‌ای باید ساختارها و الگوریتم‌های داده را بیاموزد؟ علاوه بر این، ما یک درک اساسی و یک نقشه راه کامل از نحوه یادگیری ساختارهای داده و الگوریتم ها را در اختیار شما قرار خواهیم داد. پس بیایید با درک اولیه ساختار داده و الگوریتم ها شروع کنیم.

ساختار داده ها و الگوریتم ها چیست؟

ساختار داده هابه روشی برای سازماندهی و جمع آوری داده ها برای انجام مؤثر عملیات داده اشاره دارد. این امر سازماندهی داده ها را به گونه ای تضمین می کند که عملکرد آن افزایش یافته و پیچیدگی به حداقل برسد. این از دو نوع ساختار داده اولیه و انتزاعی است. ساختار داده اولیه شامل Integer، Float، Char، Boolean و غیره است.

الگوریتم ها به عنوان مجموعه ای از دستورالعمل های مرتب شده برای تکمیل یک کار یا حل یک مشکل تعریف می شوند. این کل کد نیست، یک منطق ساده برای حل یک مشکل است که به شکل فلوچارت یا شبه کد ارائه شده است. باید دارای ویژگی های زیر باشد:

  • ورودی و خروجی به خوبی تعریف شده است
  • مستقل از زبان
  • آسان برای درک
  • متناهی، واضح و آشکار

این الگوریتم مقیاس پذیری و عملکرد فرآیند را افزایش می دهد. علاوه بر این، این فرآیند را کارآمدتر و سازگارتر می کند. برای یک نقشه راه کامل برای یادگیری DSA از ابتدا، لطفا به مقاله – Complete Roadmap To Learn DSA From Scratch مراجعه کنید.

اهمیت یادگیری ساختار داده ها و الگوریتم ها برای یک توسعه دهنده

1. برای یافتن بهترین راه حل

در توسعه نرم افزار، تعداد بی نهایت راه برای حل یک مشکل خاص وجود دارد. اغلب راه حل ناکارآمد در ابتدا وسوسه انگیزتر به نظر می رسد. اما بعداً ممکن است با راه حلی با مقیاس پذیری کمتر و کند کار مواجه شوید. برای نجات شما از بهم ریختگی، ساختار داده ها و الگوریتم هابه شما امکان می‌دهد نرم‌افزاری کارآمد ایجاد کنید که در بدترین موارد عملکرد خوبی دارد. به عنوان مثال، راه حل O(n) و راه حل O(1) شما ممکن است به نظر یکسان باشند و برای همه موارد تست یکسان باشند، اما ممکن است در پایان ضعیف عمل کنند زیرا حافظه نامحدودی ندارید. در این مرحله، دانش DSA وارد عمل می شود. این به ما کمک می کند تا کارآمدترین ساختار داده و الگوریتم ها را انتخاب کنیم. این بهترین راه برای افزایش عملکرد و حذف خطرات آینده است.

2. برای حل مشکلات دنیای واقعی

ممکن است تعجب کنید که چگونه ساختار داده و الگوریتم ها به شما در حل یک مشکل واقعی کمک می کنند. پس بیایید با کمک یک مثال این موضوع را واضح تر درک کنیم. فرض کنید باید یک کلمه را در فرهنگ لغت جستجو کنید. صفحه ای را باز می کنید و اگر کلمه ای پیدا نشد، بسته به الفبای اول کلمه، صفحه قبلی یا بعدی را باز می کنید. و در نهایت معنای کلمه را خواهید یافت. بنابراین این نمونه ای از الگوریتم جستجوی باینری است که شما بدون اطلاع از آن استفاده کرده اید.

بنابراین انتخاب مجموعه ای از الگوریتم های مناسب به شما کمک می کند تا یک مشکل واقعی را در زمان بسیار کمتر و کارآمدتر حل کنید.ساختار داده و الگوریتم‌ها به درک بهتر مسئله در سطح ریشه‌دار کمک می‌کنند و درک بهتری از جهان در اختیار شما قرار می‌دهند.

3. درک واضحی از فرآیند توسعه نرم افزار بدست آورید

ساختار داده ها و الگوریتم ها پایه و اساس فرآیند توسعه نرم افزار هستند. درک واضح DSA درک شما از فرآیند توسعه نرم افزار را افزایش می دهد. آنها بدون توجه به فناوری هر چه باشد ثابت خواهند ماند، بنابراین در مصاحبه های غول های فناوری، دانش DSA مورد آزمایش قرار می گیرد تامی توان یک نرم افزار بهینه ساخت. وقتی منطق DSA را در نرم افزار خود پیاده سازی می کنید، کار نرم افزار را بهینه می کند.

4. برای قرار گرفتن در غول های فناوری برتر

دانش ساختار داده ها و الگوریتم ها نقش عمده ای در فرآیند استخدام شرکت های FAANG ایفا می کند. مردم اغلب تعجب می کنند که چرا این غول های فناوری بر دانش DSA تاکید دارند. به دلایل زیر است:

  • آنها به متخصصانی نیاز دارند که بتوانند الگوریتم های مناسبی را برای صرفه جویی در منابع شرکت مانند سرورها، قدرت محاسباتی و البته پول انتخاب کنند!
  • برنامه نویسانی که در این شرکت ها کار می کنند باید کد کارآمد و بی عیب بنویسند که نیاز به دانش خوب DSA دارد.
  • آگاهی از تفاوت یک ساختار داده با دیگری به توسعه دهندگان کمک می کند تا ساختار داده را برای حل مشکلی که نیاز هر غول فناوری است، انتخاب کنند.

بنابراین نتیجه می‌گیریم که DSA نقش مهمی را ایفا می‌کند تا به شما کمک کند از جمع جدا شوید و توسط غول‌های فناوری برتر استخدام شوید. از این رو، هر توسعه‌دهنده‌ای باید DSA را بیاموزد تا به شغل رویایی خود دست یابد. اینجا هستند7 بهترین نکته برای استخدام در شرکت های FAANG.

5. کدهای واضح و بهینه بنویسید

کد بهینه شده به کد سخت افزاری اشاره دارد که به طور موثر از حافظه و CPU استفاده می کند. کد منبعی که از ساختار داده نادرست استفاده می کند در طولانی مدت پیچیده می شود. بیایید این را با کمک مثالی بهتر درک کنیم، در نظر بگیرید که اگر آرایه مناسب ترین ساختار داده باشد، یک توسعه دهنده از پشته استفاده می کند. راه حل پیچیده خواهد شد و قادر به مدیریت داده ها در دراز مدت نخواهد بود. از سوی دیگر، کد بهینه‌سازی شده راه‌حلی با مقیاس‌پذیری بالا ایجاد می‌کند. بنابراین نوشتن کد واضح و بهینه در حین کار بر روی یک راه حل بسیار مورد نیاز است.

چگونه ساختار داده و الگوریتم ها را یاد بگیریم؟

بنابراین تا کنون، شما باید یک ایده روشن از چرا هر توسعه‌دهنده‌ای باید ساختارها و الگوریتم‌های داده را بیاموزد؟اگر کسی هستید که مایل به یادگیری DSA هستید، مطمئناً در مکان مناسبی هستید. GeeksForGeeks یک سری دوره آنلاین برای یادگیری ساختار داده ها و الگوریتم ها طراحی کرده است که همه چیز را از ابتدایی تا پیشرفته را پوشش می دهد. بیش از آن مورد اعتماد است1 دانشجوی Lac+/متخصصان شاغل. علاوه بر این، یک بسته کامل از سخنرانی‌های ویدیویی، مشکلات تمرینی، آزمون‌ها، انجمن‌های گفتگو و مسابقات را در اختیار شما قرار می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این دوره مطالعه کنید ساختارهای داده و الگوریتم – خودگام دوره

اگر شما فردی هستید که در حال حاضر روی DSA کار می‌کنید و می‌خواهید در مورد آن بیشتر بدانید، دوره را بررسی کنید DSA Live for Working Professionals – Live

برای دانستن بیشتر در مورد اینکه چرا ساختارهای داده و الگوریتم‌ها ضروری هستند، می‌توانید ویدیویی را نیز تماشا کنید آقای سندیپ جین (مدیر عامل و بنیانگذار، GeeksForGeeks) توضیح می دهد که چرا ساختارهای داده ضروری هستند؟ به تمرین ادامه دهید اگر می‌خواهید یک توسعه‌دهنده ماهر باشید، ساختارهای داده و الگوریتم‌ها.

به این blog امتیاز دهید

جهت ارسال نظر لازم است وارد حساب کاربری خود شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.